To już 10 lat…….

Szanowni Państwo, dokładnie 10 listopada 2019 roku minęło 10 lat od dnia powołania stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka 7 Ryb.

W 2009 roku z inicjatywy Pani Anny Rydzewskiej- ówczesnego Burmistrza Gminy Obornik i Wójta Gminy Wągrowiec Pana Przemysława Majchrzaka rozpoczęły się działania zmierzające do utworzenia obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich, aby móc rozpocząć podboje z programem rybackim PO RYBY 2007 – 2013.

Z tej właśnie okazji postanowiliśmy zorganizować uroczystość, by podziękować samorządowi województwa wielkopolskiego, włodarzom gmin członkowskich, organom stowarzyszenia – Zarząd, Rada Komisja Rewizyjna, starostom, podmiotom, w tym gospodarstwom rybackim, organizacjom pozarządowym, członkom stowarzyszenia, beneficjentom, pracownikom, wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania i przyczyniają się do rozwoju działalności stowarzyszenia.

II konkurs na Produkt Lokalny LGR „7 Ryb” za nami

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „7 Ryb” w dniu 24.11.2019 r. podczas XIII Gali Rzeczy Ciekawych organizowanej w Skokach, już po raz drugi zorganizowało konkurs pn. Produkt Lokalny LGR „7 Ryb”. Celem głównym konkursu była wybranie kolejnych produktów lokalnych na obszarze działania stowarzyszenia i wpisanie ich listę produktów lokalnych. W konkursie udział wzięło 11 drużyn, które do konkursu zgłosiły łącznie 17 produktów z obszaru stowarzyszenia.  Produkty oceniane były przez Jury w składzie: Przewodnicząca– Dorota Knopczyńska, Członkowie: Magdalena Wołkow, Natalia Elmann i Wiesław Ewertowski. Przy ocenie potraw brano pod uwagę następujące kryteria: aranżacja dania, sposób wytwarzania produktu i dobór składników, pomysłowość i kreatywność przepisu, związek produktu z obszarem oraz smak.

Ponieważ wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania i przygotowali wspaniałe potrawy czy produkty, Jury miało nie lada wyzwanie aby wybrać zwycięski produkt. Po degustacji potraw i długich obradach Jury wyłoniła zwycięzców II konkursu. I tak miejsca kolejno zajęli:

I: Pasieka nad stawem Renata i Roman Szepielak za produkt „Sokomiód z aronii” – nagroda 800 zł,

II: Pani Monika Zawierowska – Srocka, za przygotowanie „Soku z owoców czarnego bzu” – nagroda 600 zł,

dwa III: Pani Monika Rusiewicz za produkt „Oporzynka Chleb Tradycyjny” i Zgredzik Magdalena Borsuk za „Pierniki” – nagroda 500 zł.

Pozostali uczestniczy otrzymali wyróżnienia i nagrody w kwocie 150 zł:

Koło Gospodyń Wiejskich Łaziska za „Zupę z dyni” i „ Karkówkę faszerowaną”,

Koło Gospodyń Wiejskich Ludwikowo za „Gołąbki zapiekane inaczej” i „Wątróbkę w płatkach migdałowych”,

Koło Gospodyń Wiejskich Kobylec za „Ślepe Ryby z myrdyrdą” i „Serca odpustowe”,

Koło Gospodyń Wiejskich Wiatrowo za „Zupę Kwaśniak z pyrkami”

Pani  Anna Zawierowska za „Ciasto Orzechowo – Miodowe”,

Grupa dla Rybna Wielkiego za "Pasztet mięsny" i „Szare kluchy ze skrzyczkami i kapustą”,

Pani  Grażyna Zawierowska za „Kaszankę z pęczakiem”

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, przygotowanie wspaniałych potraw i życzymy wielu sukcesów w przygodzie kulinarnej oraz satysfakcji z pasji gotowania.

Organizacja konkursu, w tym zakup nagród była sfinansowana ze środków PO Rybactwo i Morze 2014-2020.

UWAGA!

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamocinie informuje, że jest możliwość wypożyczenia bezpłatnie sprzętu rehabilitacyjnego za pośrednictwem internetowej wypożyczalni sprzętów rehabilitacyjnych Fundacji ECOTEXTIL .

Fundacja udostępnia sprzęt w postaci:

-trójkołowe rowery,

- wózki inwalidzkie,

-kule łokciowe,

- balkoniki ortopedyczne,

- łóżka rehabilitacyjne

Sprzęt rehabilitacyjny jest  dostępny całkowicie bezpłatnie dla osób prywatnych. Aby wypożyczyć konkretną rzecz, dana osoba powinna wypełnić formularz dostępny na  stronie internetowej www.ecotextil.pl , po zatwierdzeniu wniosku kurier dostarczy go bezpośrednio do domu. Sprzęt można wypożyczyć na okres od 2 do 6 miesięcy, jeśli sprzęt nadal będzie potrzebny okres wypożyczenia można przedłużyć. Wypożyczający ponosi jedynie koszt związany z dostarczeniem i odebraniem sprzętu.

Prosimy zainteresowane osoby o korzystanie z oferty internetowej wypożyczalni.