3 maj 2015 roku w Szamocinie.

Każdego roku, dnia 3 maja, zastanawiamy się nad  wpływem i sensem tego święta na życie Polski i jej obywateli. Konstytucja 3 Maja, czyli Ustawa Rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.. Co nam dała?  Kto pamięta jej główne przesłanki i co z niej do dzisiaj pozostało? Świętujemy, choć czasem nasze zasoby wiedzy o tym wydarzeniu są jakie są.

W Szamocinie, 3 maja 2015 r., o godz.10:30 w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła, pod przewodnictwem księdza proboszcza Krzysztofa Madeckiego odbyła się uroczysta msza święta. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz gminnych, przedstawiciele stowarzyszeń świeckich i kościelnych oraz ludność Szamocina.

Oprawę mszy świętej zapewniła niezawodna Orkiestra Dęta SZOK oraz Towarzystwo Śpiewu.

Towarzystwo Śpiewu im. I.J. Paderewskiego na zakończenie uroczystej  mszy zaśpiewał drogą wielu Polakom pieśń, „Witaj majowa jutrzenko” znaną też jako Mazurek 3 maja, by podkreślić wagę i doniosłość Konstytucji. Dyrygentem chóru był pan Tadeusz Dobek.

W asyście dźwięków orkiestry pod batutą Łukasza Gallasa następnie udano się pod miejsce szczególne w Szamocinie – Pomnik Wolności. Tu rozpoczęto od odegrania Mazurka Dąbrowskiego, naszego hymnu.

Na cześć i dla upamiętnienia owych wydarzeń oddano kilka  salw honorowych z armatki. Obsługiwał ją pan Dariusz Janeczko, ubrany rzecz jasna, w charakterystyczny strój staropolski. Pod pomnikiem wartę honorową pełnili szamocińscy harcerze.

To ich hołd oddany wszystkim polskim patriotom.

Przy pomniku burmistrz Miasta i Gminy Eugeniusz Kucner wygłosił okolicznościowe przemówienie. Po kolejnej salwie honorowej delegacje złożyły pod Pomnikiem Wolności wieńce i wiązanki kwiatów. W klapy ubrań przypięli  biało-czerwone rozety będące patriotycznym i narodowym symbolem Polaków. Przypomnijmy, że barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku. Rozety na naszą uroczystość przygotowała pani Maria Jolanta Ciesielska.

Na zakończenie uroczystości Orkiestra Dęta Szamocińskiego Ośrodka Kultury zagrała kilka marszy. Porządku , by wszystko sprawnie  bez zakłóceń przebiegło, dopilnowała Straż Miejska i brać strażacka za co wszystkim którzy uczestniczyli w obchodach 3 maja dyrektor SZOK oraz Burmistrz MiG Szamocin składają podziękowania.