Ułatwienia dostępu

Skip to main content

„Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne

Szamocin, 02 września 2017 r.

 

Przygotowania do dożynek trwały długo. Oficjalnymi organizatorami byli: Starosta Powiatu Chodzieskiego, Burmistrz MiG Szamocin, Szamociński Ośrodek Kultury oraz ksiądz Proboszcz naszej parafii. Organizatorzy postanowili zwerbować i zmobilizować wielu mieszkańców do czynnej pomocy przy organizacji tego święta. A dotyczyło to głównie rolników, bo to ich praca na roli miała być opiewana w tym szczególnym dniu.

I nie zawiedli Podczas kilkukrotnego spotkania z aktywem rolniczym doszło do finalizowania ofert konkretnych działań. Działania dotyczyły głównie organizacji transportu podczas korowodu dożynkowego, dostarczenia płodów rolnych do wystroju sceny, wyboru starostów dożynkowych i wielu mniejszych lecz ważnych spraw. Z własnej inicjatywy rolnicy postanowili zorganizować wystawę parku maszynowego. Do wszelkich działań włączali się rolnicy: Jadwiga i Andrzej Bembnista,  Krystyna, Franciszek, Anna Burzyńscy, Genowefa i Józef Jundziłł, Krystyna i Kazimierz  Mankiewicz, Anna i Tadeusz Semrau z synem, Grażyna i Ryszard Styza, Małgorzata i Jerzy Przystasz, Beata i Tomasz Politowski, Urszula i Dionizy Wojtkowiak, Henryka i Zygmunt Maciejewscy, Maria i Krzysztof Spychalski, Hanna i Mikołaj Kryger, Anna i Waldemar Burzyńscy.

Decyzja zapadła iż cała feta dożynkowa odbędzie się na stadionie miejskim przy ulicy Parkowej. Lokalizacja bardzo dobra ze względu na przestrzeń i sporą liczbę miejsc siedzących. Dużą pomoc zaoferował Stefan Woźniak, opiekun stadionu.

Kadra Szamocińskiego Ośrodka Kultury postanowiła wykorzystać dorobek wszystkich zespołów działających w tej instytucji. Bazą była wieloletnia praca dwóch folklorystycznych grup takich jak :zespół śpiewu ludowego „Babie Lato” i zespół śpiewaczy „Notecianie”.                

Ponadto chór im. Ignacego Jana Paderewskiego  wraz z Orkiestrą Dętą SZOK  podjęły się wspólnego uczestnictwa we mszy świętej w kościele parafialnym pw NMP Wspomożycielki Wiernych. Po uroczystej dziękczynnej mszy przygotowano niesamowity korowód dożynkowy w którym uczestniczyli goście oraz nasi mieszkańcy. W korowodzie uczestniczyli samochód policyjny, wóz OSP, Orkiestra Dęta SZOK, poczty sztandarowe, bryczka – Eugeniusz i Paweł Podolscy z Margonina, bryczka p. Aleksander Hein – Nowy Dwór,  bryczka Kazimierz Żądło z Rataj, ciągnik z przyczepą z sołectwa Lipia Góra, ciągnik z przyczepą z sołectwa  Heliodorowo,  ciągnik z przyczepą z sołectwa Jaktorowo, ciągnik z przyczepą z sołectwa Nałęcza-Józefowice, ciągnik z sołectwa Borowo, ciągnik z sołectwa Szamoty oraz

ciągnik z 2 przyczepami Pan Tadeusz Semrau, ciągnik z 1 przyczepą Pan Józef Jundziłł,

ciągnik z 1 przyczepą Pan Andrzej Bembnista, ciągnik z 1 przyczepą – Pan Franciszek Burzyński, wóz OSP i samochód policyjny. Za wszystko wszystkim składamy wielkie podziękowania za trud włożony w przygotowanie dekoracji przyczep i ciągników.

W bramie wjazdowej zatrzymały się wszystkie delegacje wieńcowe, przepuszczono pozostałą część gości, by mogli zająć miejsca i przygotować się na paradne i godne wejście i zaprezentowanie kolejnych wieńców dożynkowych. Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy” z Tarnowa Podgórnego utworzył honorowy szpaler wśród którego co chwila prezentowano poszczególny wieniec dożynkowy. Każda prezentacja była przyjmowana owacjami przez zgromadzoną licznie publiczność. Ustawiono je po obu stronach sceny. Uroczystości rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego i hejnałem Szamocina oraz wypuszczeniem gołębi, symbolem pokoju. Rozpoczął się wielki obrzęd w wykonaniu „Lusowiaków wraz z wręczeniem przez starostów chleba Staroście Chodzieskiemu, panu Julianowi Hermaszczukowi i Burmistrzowi Miasta i Gminy Szamocin panu Eugeniuszowi Kucnerowi.

Głos zabrali również ważne osobistości życia politycznego i gospodarczego naszego regionu, między innymi poseł Adam Szejnfeld i inni. Mówili o rolnikach i rolnictwie w kontekście Unii Europejskiej.

Podano do wiadomości kto zwyciężył w konkursie „Tu żyję, tu mieszkam” Przyszedł czas na kolejne występy zaproszonego z Tarnowa Podgórnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Nastąpiła eksplozja  tanecznych pląsów, feeria barwnych dziewczęcych spódnic furkoczących podczas narodowych tańców, śpiew, radość, przywoływanie dawnych pieśni, piosenek, obrzędów, czasu. Oglądający  nie szczędzili wykonawcom braw. To było piękne.

W krótkiej przerwie odznaczono rolników powiatu chodzieskiego „Zasłużony dla rolnictwa”  oraz kilku nadano tytuł ”Lider rolnictwa”.

Rozpisano konkursy na „Tradycyjny wieniec dożynkowy”, „Potrawę żniwiarza”.  Do komisji zaproszono znawców tematu, a mianowicie: pana Wojciecha Burzyńskiego z Margonina, pana Jana Kajrysa z powiatu oraz panią Krystynę Stachowiak z Szamot.  Do konkursu zgłoszono 9 wieńców dożynkowych z całego powiatu. Natomiast „żniwnych witaczy” było w naszym terenie dość dużo. I to dawało ogromną satysfakcję organizatorom, a wsiom dodawało splendoru i poloru.

Wręczono nagrody w konkursie ”Wieniec dożynkowy” i „Potrawa żniwiarza”

W kategorii „Wieniec dożynkowy „ komisja postanowiła I miejsce przyznać  Nietuszkowo,  II miejsce Lipia Góra, II miejsce Szamocin.

W konkursie „ Potrawa żniwiarza  zwyciężyły wszystkie sołectwa. Każde otrzymało bon o wartości 200 zł za trud włożony w przygotowanie potraw.

Na Szamocińskie dożynki zaproszono dużą liczbę kontrahentów współpracujących bezpośrednio i pośrednio z rolnictwem. A zatem swe stoiska wystawiły i promowały różnorakie banki i firmy.

Swe produkty promowali szamocińscy pszczelarze i Lipiogórscy  rękodzielnicy. Wystawiono szamocińskie stoiska z haftami krzyżykowymi, pracami plastycznymi, między innymi:

Halina Knach – Sokolec – wiklina papierowa, Grażyna Janeczko – Lipia Góra – obrazy igłą malowane, Elżbieta Stachowiak  - Szamoty    - malarstwo, Aleksander Lutrzykowski – Lipia Góra – plecionka z rogożyny, Wacław Hoppenheit – Lipia Góra – wiklina,

Lidia Stój - Szamocin  - obrusy, Andrzej Synoradzki – Szamocin – rzeźba w drewnie

Koło Pszczelarzy Szamocin, Wiesław Łuczak – powroźnik z Gniezna.

Dodatkową atrakcję na płycie górnego boiska stanowiły kramy z zabawkami dla dzieci, karuzelami, zamkami dmuchanymi itp.

Na koniec zaśpiewał dla wszystkich obecnych „Don Vasyl Szmidt” – książę muzyki cygańskiej w otoczeniu uroczych, roześmianych roztańczonych i śpiewających towarzyszek.

Było miło i emanowało ciepłem i zadowoleniem.

Cóż nas jeszcze czekało? Zabawa taneczna z udziałem pana Marka Górzyńskiego z zespołem.

Po zabawie wszyscy rozeszli się do domów. Praca dla organizatorów, a szczególnie dla ekipy Szamocińskiego Ośrodka Kultury jeszcze trwała. Trzeba było wszystko doprowadzić do porządku, wiele rzeczy poukładać, posegregować, doprowadzić teren do pierwotnego stanu. Wszyscy odczuwali ogromne zmęczenie, ale także ogromne zadowolenie z wykonanej pracy.

 Prezentacja sołectw w festiwalu kulinarnym „Potrawa żniwiarza”

  1. Sołectwo Nowy Dwór

            NAZWA POTRAWY:    ZUPA  SZCZAWIOWA, PIEROGI  Z  MIĘSEM

            NAZWA CIASTA:         PLACEK  SKUBANIEC

                                                     Sołtys Nowego Dworu pani Elżbieta Koteras

  1. Sołectwo Szamoty 

            NAZWA POTRAWY:    ZUPA  ŻUREK, LECZO

            NAZWA CIASTA:          CHRUŚCIKI

                                                     Sołtys Szamot pani Sylwia Ciszewska

  1. Sołectwo Borowo 

            NAZWA POTRAWY:     ZUPA  KRUPNIK

                                                      KARKÓWKA  Z  SOSEM  KURKOWYM

            NAZWA CIASTA:           ROGALIKI  DROŻDŻOWE  Z  POWIDŁAMI

                                                       Sołtys Szamot pani Angelika Ziegenhagen

  1. Sołectwo Raczyn 

            NAZWA POTRAWY:    BARSZCZ  UKRAIŃSKI,  PIEROGI,

            NAZWA CIASTA:          PLACEK  DROŻDŻOWY

                                                     Sołtys Raczyna pan Zygmunt Gidaszewski

  1. Sołectwo Swoboda  

            NAZWA POTRAWY:    KRUPNIK

                                                     PRZYSMAK ŻNIWIARZA

            NAZWA CIASTA:          PLACEK  DROŻDŻOWY  Z  JABŁKAMI

                                                     Sołtys Swobody pan Stanisław Brzoza

 

 

 

  1. Sołectwo Lipa

            NAZWA POTRAWY:   ZUPA  OGÓRKOWA

                                                    PIECZEŃ  RZYMSKA

           NAZWA CIASTA:          SERNIK

                                                   Sołtys Lipy pani Agnieszka Jańczak

 

  1. Sołectwo Heliodorowo

            NAZWA POTRAWY:    ZUPA  FASOLOWA

                                                     KRÓLIK  NADZIEWANY

            NAZWA CIASTA:          PLACEK  DROŻDŻOWY  ZE  ŚLIWKAMI

                                                     Sołtys Heliodorowa pan Józef Polichoński

                                                            

  1. Sołectwo Jaktorowo

            NAZWA POTRAWY:    ZUPA  MAŚLANKOWA

                                                     GULASZ  Z  KASZĄ, 

                                                     SURÓWKA Z CZERWONEJ  KAPUSTY  

                                                     KOMPOT  ZE  ŚLIWEK, 

                                                     CHLEB  ZE  SMALCEM,

                                                     OGÓREK  KISZONY

            NAZWA CIASTA:          CHRUŚCIKI    

                                                     Sołtys Jaktorowa pan Leszek Kudliński

                                                                      

  1. Sołectwo Laskowo 

            NAZWA POTRAWY:    CHŁODNIK  POLSKI  Z  BURAKAMI

                                                     ZRAZY  PO  WIELKOPOLSKU

            NAZWA CIASTA:         CIASTO  KAKAOWE  Z  OWOCAMI

                                                    Sołtys  Laskowa pani Wiesława Szulc

  1. Sołectwo  Nałęcza - Józefowice

            NAZWA POTRAWY:    KAPUŚNIAK

            NAZWA CIASTA:         DROŻDŻOWY  Z  KRUSZONKĄ

                                                    Sołtys  Laskowa pan Sebastian Łosin

 

Wręczenie wyróżnień rolnikom   - Powiatowy Lider Rolnictwa

Gmina Budzyń

Pani Anna Tomaszewska,     Dziewoklucz

Pan Ireneusz Marcin Pytel,   Ostrówki

Gmina Chodzież

Państwo Katarzyna i  Michał Szostak,  Rataje

Miasto i Gmina Margonin

Pani Maria Szcześniak,       Bugaj

Pan Zbigniew Janke,          Adolfowo

Miasto i Gmina Szamocin

Pan Józef Jundziłł,          ul. Polna       

Pan Karol Twardowski,  Szamoty            

 

Wręczenie nagród w konkursie

balkon    – Romka i Patryk Nowak z Szamocina

posesja wielorodzinna   – Michał Witczak z Szamocina

posesja jednorodzinna  – Elżbieta i Grzegorz Lutrzykowscy z Laskowa

                                      - Piotr Waleriańczyk,  z Nałęczy

 zagroda – Henryk i Czesława Smardzewscy, z Lipiej Góry

oraz dla  Stanisława Michalaka – za upowszechnienie kultury muzycznej w Gminie Szamocin i dla Barbary Adamskiej – wyróżniający się rolnik

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 2942