Obchody 98 rocznicy wkroczenia Wojsk Polskich da Szamocina

 

To już… a może dopiero od 98 lat cieszymy się wolnością. Tyle lat temu polski żołnierz wkroczył do Szamocina i wraz z powstańcami wielkopolskimi przyniósł nam upragnioną  Wolność. Po tylu latach niewoli, po tylu latach krwawych zaborów. Po latach gdzie dzieci nie miały prawa uczyć się w ojczystym języku. Karane  były chłostą za mówienie pacierza  w ojczystym języku . Zaborca był konsekwentny w działaniu. Wreszcie przyszła ta wyśniona, wymarzona wolność. Wielu zapłaciło za nią swym młodym życiem i własną krwią. Dlatego w dowód wdzięczności składamy im 21 stycznia 2018 roku, w niedzielę,  pod Pomnikiem Wolności wiązanki kwiatów. Poprzedza je uroczysta msza święta, w której staramy się Panu Bogu i dawnym wyzwolicielom serdecznie podziękować za ów cenny dar. Niezmiennie w uroczystości bierze udział w oprawie nasza szamocińska Orkiestra Dęta, Chór im. I.J. Paderewskiego oraz  poczty sztandarowe i delegacje.

Pod pomnikiem od wielu  lat  burmistrz, pan Eugeniusz Kucner przypomina o wartości daniny krwi naszych przodków i o tym jak należy pielęgnować obecnie to co się z nią wiąże. Następnie w asyście werbla złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności.

Dla uczczenia i nadania blasku  obchodom  98 rocznicy wkroczenia Wojsk Polskich do Szamocina, Szamociński Ośrodek Kultury  zaprosił  młodych wykonawców, którzy przygotowują się do gry w naszej orkiestrze dętej wraz z ich instruktorami na koncert pt „Młodzi na estradzie cz.8”. W koncercie wystąpili:

Olga Baranowska – klarnet, Laura Nowak – flet, Julia Felska – saxofon altowy,

Julian Heiman – puzon,  Antonina Schok – klarnet, Weronika Popkowska - saxhorn altowy oraz saxofon altowy, Anna Semrau – flet, Kasandra Stachowiak – saxofon altowy, Kacper Cieślik – puzon, Zofia Schok – saxofon altowy,  Krzysztof Wachowiak - sakshorn tenorowy oraz Junior Band w utworze „Rock around the clock”- ten utwór zagrali wszyscy wykonawcy wraz z instruktorami: Marią Semrau, Andrzejem Koczorowskim,  Sławomirem Czaplą i Marcinem Semrau. Prowadzeniem całego koncertu zajął się pan Marcin Semrau, natomiast akompaniamentem zajęła się pani Maria Semrau.                                                                               Następnie na scenę zaproszono panie Danutę Wilken, Irenę Jaworską i pana Mirosława Stróżewskiego, którym wręczono odznakę Zasłużony dla Miasta i Gminy Szamocin. Odznakę wręczyła Przewodniczącą Miasta i Gminy Szamocin Pani Danuta Polichońska oraz Burmistrz Miasta I Gminy Szamocin pan Eugeniusz Kucner. Osoby, które wyróżniono są związane od początku powstania „Teatru 44”, tj. jesień 1992 rok i grają do dzisiaj w spektaklach, które wystawia nasz teatr. Aktorzy ci zagrali do dnia dzisiejszego w wielu spektaklach, takich jak:

„Spowiedź w drewnie” rok 1993,  „Długa ulica umarłych”, „Próba Generalna” rok 1997,

„Kowal pieniądze i gwiazdy” rok 1998,  „Obiad”,  „Banduła przegrał”, „Cha Cha Cha”,  

„Wszystko w porządku”,  „Ona”, „Obszar swobody”,  „Jasiek”,  „Łucja i jej dzieci”,  „Igraszki z diabłem”, „Maria i Koty”,  „Żabusia”,  „Zapomniany diabeł” rok 2014,  „Kopciuszek” rok 2015, „Próba Generalna” rok 2017. Aktorzy poprzez swą grę w spektaklach promowali nasze miasto w różnych miejscach Polski jak również za granicą.

Po wyróżnieniu naszych mieszkańców na scenie ujrzeliśmy Trzech Tenorów. Koncert fantastyczny. Przecudowny śpiew, wspaniała i zabawna konferansjerka. Mnóstwo pozytywnych wrażeń. Publiczność świetnie się bawiła.

W koncercie wystąpili Kordian Kacperski, Mirosław Niewiadomski oraz Bartosz Kuczyk także w roli konferansjera.

Na zakończenie podziękowania złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin pan Eugeniusz Kucner oraz vice Burmistrz pani Renata Młynarczyk wręczając kwiaty i drobne upominki zarówno młodym artystom i ich instruktorom jak również tenorom.

Dyrektor SZOK dziękuje panu Markowi Górzyńskiemu za realizacje nagłośnienia, panu Bartoszowi Felskiemu za realizację oświetlenia, pani Annie Troczyńskiej za wspaniałą scenografię, tym którzy wystąpili na scenie, jak i tym co przygotowali, a także wszystkim obecnym na koncercie.