Obchody 100 lecia Powstania Wielkopolskiego w Szamocinie

Dnia 29 września 2018 roku świętowaliśmy w Szamocinie 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Ta dość zaskakująca data obchodów zwycięstwa powstańczego związana była z wykorzystaniem pięknej aury pogodowej końca września, która niewątpliwie bardziej sprzyjała uczestnikom i organizatorom niż zimowa pora będąca faktycznym okresem wydarzeń mających miejsce 100 lat temu. Impreza miała kilka części. Po zbiórce przy hali widowiskowo-sportowej „Nowa Concordia” uczestnicy przeszli ulicami miasta z flagami w pochodzie złożonym z przedstawicieli Szamocińskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, przedstawicieli władz lokalnych, drużyny harcerzy, wozów militarnych, motocyklistów, dzieci i nauczycieli ze szkoły Podstawowej z Szamocina, OSP Szamocin, policji a co najważniejsze rodzin i mieszkańców.

W pochodzie można było zobaczyć sztandar Powstańców i Wojaków z 1927 roku oraz replikę niemieckiego ciężkiego samochodu pancernego z okresu I wojny światowej Ehrhardt 17 (po wybuchu powstania Niemcy użyli tego typu samochodów w walkach przeciwko Polakom, 7 lutego 1919 roku jeden z takich pojazdów został zdobyty przez oddział powstańczy na szosie Chodzież – Oborniki). Kolejnym punktem programu było złożenie kwiatów pod obeliskami upamiętniającymi zdobycie i spalenie mostu na Noteci przez powstańców na drodze Szamocin – Białośliwie. Tam, po prelekcji dotyczącej wydarzenia, Prezes Chodzieskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Roman Grewling wręczył statuetkę „Czapkę rogatywkę Armii Wlkp” – jedyna w swoim rodzaju panu Jerzemu Kado Radnemu Sejmiku Wielkopolskiego, którego ojciec uczestniczył w akcji na moście oraz za pomoc w obchodach Powstania Wielkopolskiego.  Następie, w hali „Nowa Concordia” odbyła się projekcja filmu „Powstanie Wielkopolskie – Most na Noteci”. Po filmie wszyscy udali się do leśniczówki Darz Bór w Kosarzynie do państwa Czekałów na grochówkę powstańczą. Organizatorami wydarzenia był zarząd Szamocińskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego (panowie Paweł Gierlikowski i Dariusz Rybarczyk), Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin, Szamociński Ośrodek Kultury. Organizatorzy dziękują za pomoc w realizacji obchodów Prezesowi Chodzieskiego Koła TPPW panu Romanowi Grewling, rodzinom poległych powstańców, gościom i samorządowcom, 85 Drużynie Harcerskiej „Płomyki” na czele z paniami Aleksandrą Byczyńską i Justyną Rajek oraz harcerzami:     Kingą Dymel, Natalią Nuszkiewicz, Jakubem Skibą, Julią Rogacką, Jowitą Dominiak, Zuzanną Grembowską, Zuzanną Przybysz, Julią Kupka, Oliwierem Matoga, Emilią Frieske, Antoniną Schok, Danielem Cerajewskim, Julią Świerczyńską, Wiktorem Jędraszczakiem, Nikodemem Jędraszczakiem, młodzieży, rodzicom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Szamocinie, Klubowi Motocyklowemu „Noteć” z Szamocina i Chodzieży, panom Ryszardowi Boruckiemu, Dariuszowi Niepolskiemu, Wojciechowi Kaczmarkowi i ich rodzinom za przyjazd wozami militarnymi, panu Stanisławowi Ornoch i załodze za uczestniczenie wozem opancerzonym  Ehrhardt 17 z Budzynia, strażakom OSP Szamocin, panu komendantowi policji w Margoninie i policjantom czuwającym nad bezpieczeństwem,  panu Radosławowi Wysockiemu  i państwu Czekałom z Kosarzyna oraz pracownikom hali „Nowa Concordia” w Szamocinie. Informujemy, że Msza święta za poległych  powstańców odbędzie się 13 października w sobotę o godzinie 20:00 w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła przy ulicy Plac Wolności. Zapraszamy.