Obchody 100 lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Lipiej Górze

Dnia, 27 grudnia 2018 roku obchodziliśmy 100 lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Lipiej Górze z udziałem władz samorządowych, rodzin powstańców, mieszkańców oraz strażaków z gminy Szamocin. Na mszy św. w Jaktorowie, której przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Białczyk, uczestniczyły poczty sztandarowe z OSP Lipia Góra, OSP Lipa-Nowy Dwór, OSP Heliodorowo oraz poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Lipiej Górze. W programie obchodów historię pomnika powstańców wielkopolskich i poległych w tej mogile przedstawił prezes TPLGiO Tadeusz Madecki. Koncert pieśni patriotycznych wykonali Urszula Brzoza , Antonina Jagielska i Marek Frąckowiak. Obecni również byli Burmistrz Miasta i Gminy Eugeniusz Kucner, Starosta Powiatu Chodzieskiego Julian Hermaszczuk, Przewodniczący Rady MiG Szamocin Andrzej Szwed, Prezes Koła Towarzystwa Powstańców Wielkopolskich Paweł Gierlikowski oraz sołectwa z gminy Szamocin. Po mszy św. wszyscy udali się na cmentarz parafialny złożyć kwiaty i znicze. W Domu Kultury w Lipiej Górze można było nabyć książkę pani Gizeli Szwed pod tytułem ,,Walki mieszkańców Szamocina i okolic o niepodległość Polski w latach 1918-1945”. Dla wszystkich sołectwo Lipia Góra przygotowało ciepły poczęstunek. Dodajmy, iż podczas objazdu po pomnikach powstańców po całej naszej gminie uczestniczyli panowie: Burmistrz MiG Szamocin, Przewodniczący Rady MiG Szamocin, Dyrektor SZOK jak również harcerze z 95 Drużyny „Płomyki” w składzie: Zuzia Przybysz, Zuzia Grembowska, Julia Kupka i Jowita Dominiak.