Obchody 99 rocznicy wkroczenia Wojsk Polskich da Szamocina

To już… a może dopiero od 99 lat cieszymy się wolnością. Tyle lat temu polski żołnierz wkroczył do Szamocina i wraz z powstańcami wielkopolskimi przyniósł nam upragnioną Wolność. Po tylu latach niewoli, po tylu latach krwawych zaborów. Po latach gdzie dzieci nie miały prawa uczyć się w ojczystym języku. Karane były chłostą za mówienie pacierza w ojczystym języku. Zaborca był konsekwentny w działaniu. Wreszcie przyszła ta wyśniona, wymarzona wolność. Wielu zapłaciło za nią swym młodym życiem i własną krwią. Dlatego w dowód wdzięczności składamy im 20 stycznia 2019 roku, w niedzielę, pod Pomnikiem Wolności wiązanki kwiatów. Poprzedza je uroczysta msza święta, w której staramy się Panu Bogu i dawnym wyzwolicielom serdecznie podziękować za ów cenny dar.

Niezmiennie w uroczystości bierze udział w oprawie nasza Orkiestra Dęta Szamocińskiego Ośrodka Kultury, Chór im. I.J. Paderewskiego oraz poczty sztandarowe i delegacje. Pod pomnikiem od wielu lat pan burmistrz Eugeniusz Kucner przypomina o wartości daniny krwi naszych przodków i o tym jak należy pielęgnować obecnie to co się z nią wiąże. Następnie w asyście werbla złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności. Dodajmy, iż wartę honorową pełnili nasi najmłodsi zuchowie oraz 95 Drużyna Harcerska „Płomyki“ z Szamocina.