Urząd Miasta i Gminy Szamocin rozpoczął prace nad tworzeniem  Spółdzielni Socjalnej. Będzie ona miała na celu łączenie cech przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej (przedsiębiorstwo społeczne). Jej zadaniem ma być powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy jej członków. Spółdzielnia socjalna, jako rodzaj spółdzielni pracy, opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków, daje możliwości wyjścia z wykluczenia społecznego. W chwili obecnej trwają zapisy oraz rozmowy. Następnym etapem będzie 3 dniowy kurs dla zgłoszonych osób oraz miesięczne szkolenie. Po szkoleniu odbędzie się 3 miesięczny staż, który pozwoli wyłonić członków spółdzielni.