Ułatwienia dostępu

Dożynki tegoroczne odbyły się w sobotę, 24 sierpnia 2019 roku w Szamocinie na stadionie miejskim przy ulicy Parkowej. Informowały o tym piękne „witacze „ ustawione na wlotach do naszego miasta w Atanazynie i przy ulicy Margonińskiej , a także na terenie całej gminy między innymi w Nadolniku, Józefowiach, Szamotach, Heliodorowie, Lipiej Górze, Lipie, Swobodzie, Jaktorowie, Borowie, Nowym Dworze i Atanazynie.

Dożynki rozpoczęła Msza św. dziękczynna na którą przybyli rolnicy, poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami i darami, władze miasta i powiatu.  Mszę świętą w kościele pw.  św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Madecki w koncelebrze księdza wikariusza Przemysława Robaszkiewicza. Podczas mszy zaśpiewał Chór im. I.J. Paderewskiego z Szamocina pod dyrekcja Tomasza Wyrzykowskiego, który wspólnie z Chórem ze Storkowa z Niemiec oprawił swoim śpiewem Mszę świętą. Podczas mszy św. nie zabrakło naszej Orkiestry Dętej z Szamocińskiego Ośrodka Kultury, którą prowadzi pan Marcin Semrau. Jak co roku nie zabrakło pocztów sztandarowych oraz delegacji z darami i wieńcami. Na ołtarzu  podczas procesji z darami sołectwa złożyły chleb, owoce ziemi oraz pracę rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości i sytości. Uczynili to w naszym imieniu tegoroczni Starostowie: pani Barbara Adamska i pan Bernard Marczykowski.

Dożynki to dzień w którym wspólnota sołectw gminy Szamocin spędziła czas podczas festynu dożynkowego pośród wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Następnie odbył się przemarsz korowodu dożynkowego z kościoła na stadion miejski. Udział brały ustrojone ciągniki z Nowego Dworu, Lipy, Borowa, Heliodorowa i Lipiej Góry oraz bryczka pana Kazimierza Żądło z Rataj w której siedzieli nasi starostowie dożynek oraz pani Burmistrz z radną Złotego Stoku i pan Starosta Powiatu Chodzieskiego. Korowód szedł  w asyście orkiestry dętej a bezpieczeństwa pilnowali nasi strażacy z Szamocina i Policja. Na stadionie po hymnie rozpoczęła się część tradycyjna czyli obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” z Poznania. Obrzęd dożynkowy to  spuścizna kulturowa po naszych przodkach. Wartościowa, znacząca nasz tożsamość, piękna i wzruszająca. Regionalne stroje ludowe, przyśpiewki i krasa zespołu świadczyły o wartości naszej kultury. Widowisko barwne i bogate w wartości miłe dla oka i serca. Serdecznie dziękujemy „Wielkopolan” za sprawioną nam radość. Dziękujemy i naszym Starostom Dożynkowym za wręczony panu burmistrzowi chleb z tegorocznych zbiorów z prośbą, by tak go dzielił sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło. Po obrzędzie nastąpiły oficjalne wystąpienia burmistrza i zaproszonych gości. To święto było doskonałą okazją, by wyróżnić i uhonorować rolników naszej ziemi, dzięki którym mamy codzienną kromkę chleba. A zatem tego zaszczytu dostąpili: Aleksandra i Karol Twardowscy, Genowefa i Józef Jundziłł, Anna i Waldemar Burzyńscy, Katarzyna i Ireneusz Heimann, Bernard  Lorkowski oraz Starostowie dożynek:

Barbara Adamska i Bernard Marczykowski.

Każde takie rolnicze święto charakteryzuje się mnóstwem konkursów, które pobudzają lokalną inicjatywę, a mieszkańcom dają możliwość wykazania się.

Zatem corocznym konkursem jest konkurs” Tu żyję, tu mieszkam”. Rywalizacja jest ostra. Cieszy fakt, że coraz więcej posesji miejskich jak i wiejskich jest bardzo zadbana. Mieszkańcy przykładają wiele starań, by po pracy w swym obejściu można doskonale wypocząć, ale też by cieszyła zmysły.

Uhonorowano więc między innymi za:

1)         zagroda – Tomasz Krzyżański – Atanazyn

2)         posesja jednorodzinna : Genowefa i Jan Kołota – Szamocin

3)         balkon : Wojciech i Zuzanna Grochal – Szamocin.

Burmistrz dokonał również podziękowania za pomoc dla Spółdzielni Socjalnej ARKADIO dla:

Hanny i Jana Tomas oraz Tomasza Golińskiego. A także złożył gratulacje z okazji 50 lecia pracy panu Janowi Herting z Szamocina.

Wsie sołeckie Szamociński Ośrodek Kultury zaprosił do udziału w prezentacji:

„Potrawa żniwiarza”, a więc podajemy co przygotowały nasze sołectwa:

  1. Sołectwo Lipia Góra

            NAZWA POTRAWY:      Zupa gulaszowa, bułki z makiem                                        

            NAZWA CIASTA:           Ciasto drożdżowe ze śliwkami

            Sołtys Lipiej Góry pan Robert Michalski

            Przewodnicząca KGW Lipia Góra pani Mieczysława Antczak

  1. Sołectwo Borowo 

           NAZWA POTRAWY:      Zupa gulaszowa,  Garnek chłopski

           NAZWA CIASTA:           Placek kruchy z owocami      

           Sołtys Borowa pani Angelika Ziegenhagen

  1. Sołectwo Raczyn 

           NAZWA POTRAWY:     Żurek

           NAZWA CIASTA:          Skubaniec, Placek drożdżowy z wiśniami

           Sołtys Raczyna pan Kamil Gidaszewski

  1. Sołectwo Lipa

           NAZWA POTRAWY:   Gołąbki, leczo, zupa krem z cukinii

           NAZWA CIASTA: Sernik, rogaliki, placek drożdżowy, skubaniec, placek maślany,chruściki       

           Sołtys Lipy pani Agnieszka Jańczak

  1. Sołectwo Heliodorowo

           NAZWA POTRAWY:    Zupa szczawiowa, pyry dukane z cebulką

           NAZWA CIASTA:         Placek drożdżowy

           Sołtys Heliodorowa pani Agnieszka Sikorska

  1. Sołectwo Jaktorowo

           NAZWA POTRAWY:      Zupa gulaszowa, kluchy z kapustą

           NAZWA CIASTA:           Placek drożdżowy

           Sołtys Jaktorowa pan Leszek Kudliński

  1. Sołectwo  Laskowo 

           NAZWA CIASTA:       Chłodnik litewski, łazanki

           NAZWA CIASTA:       Ciasto łasucha  

           Sołtys  Laskowa pani Wiesława Szulc                                                          

  1. Sołectwo Atanazyn i Koło Gospodyń Wiejskich

           NAZWA POTRAWY:   „Wiejska fantazja Sołtysa”

           NAZWA CIASTA:          Drożdżówka

           Sołtys Atanazyna pan Jerzy Przystasz

           Przewodnicząca KGW Atanazyn pani Dominika Wawryczka

  1. Sołectwo Nałęcza

           NAZWA POTRAWY:      Gołąbki, zupa ogórkowa

           NAZWA CIASTA:           Ciasto drożdżowe

           Sołtys Nałęczy pan Paweł Hajman

  1. Sołectwo Nowy Dwór

             NAZWA POTRAWY:    Czernina, Gzik z ziemniakami w mundurkach

             NAZWA CIASTA:         Ciasto czekoladowe i marchewkowe     

             Sołtys Nowego Dworu pan Andrzej Szczepara                

Wszystkie sołectwa otrzymały równe nagrody za udział z rąk Burmistrza i Wiceburmistrz Miasta i Gminy Szamocin oraz podziękowanie za tak wspaniałą oprawę naszych dożynek. Dla wszystkich uczestników dożynek w atrakcyjnym występie zaprezentował się kolejny raz Zespół  Folklorystyczny „Wielkopolanie” z Poznania. Nie zabrakło też lokalnego folkloru i biesiady w wykonaniu „Notecian” z Lipiej Góry pod dyrekcją pana Marka Frąckowiaka i szamocińskiego „Babiego Lata” pod batutą pani Danuty Błażejczak. Specyfiką tych dwóch zespołów jest to, że próbują utrwalić pieśni ludowe naszej nadnoteckiej krainy. Warto je kontynuować i pielęgnować. To nasze dziedzictwo. Po raz kolejny szamociński chór zaśpiewał na scenie wspólnie z naszymi gośćmi ze Storkowa. Pierwsi zaśpiewali członkowie chóru z Niemiec a następnie dołączył chór z Szamocina.

Ponad 75 osób na scenie to prawdziwe wydarzenie muzyczne podczas naszego święta. Gratulujemy chórom i dziękujemy za obecność.

Festynowi towarzyszyły  również stoiska lokalnych wystawców z różnorakimi dobrami. Były kramy z rękodziełem artystycznym. Są wśród nas ludzie utalentowani i zdolni we wszelakim dziele, tacy jak: Halina Knach z Sokolca, Grażyna Janeczko z Lipiej Góry, Elżbieta Stachowiak z Szamot, Aleksander Lutrzykowski  z Lipiej Góry, Wacław Hoppenheit z Lipiej Góry, Lidia Stój z Szamocina, Koło Pszczelarzy z Szamocina, Sandra Nowakowska z Graboszewa, Aleksander Grzeczka z Budzynia, Marcin Bartol z Wyrzyska, Andrzej Synoradzki z Szamocina, Sylwia Nascigier z Piły, Joanna Jabłońska z Wągrowca. Dla dzieci było miasteczko zamków dmuchanych oraz nasza rodzinna grupa „Kulnatura” Monika i Karol Bykowscy. Nie zabrakło Banku Spółdzielczego z Chodzieży oddział Szamocin, który rozdawał gadżety oraz Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA. Firma ta przygotowała liczne atrakcje i zabawy dla najmłodszych oraz konkurs na temat ekologii w którym można było wygrać rower.

W trakcie również można było otrzymać pocztówkę z trzema jeziorami, która została wydana specjalnie na dożynki.  Pocztówka z jeziorem w tle to wydanie produktu promocyjnego dotyczącego naszych jezior w Mieście i Gminie Szamocin. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka "7 Ryb" w Wągrowcu oraz Szamociński Ośrodek Kultury to organizatorzy wydania pocztówki.

W naszych okolicach jest kilkanaście jezior, które można obejrzeć jak również przy nich wypocząć. Okalające Szamocin jeziora zachęcają do korzystania z kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Kąpielisko przy jeziorze Siekiera pozwala na nieograniczone  korzystanie z tej formy relaksu. Powierzchnia jezior jest bardzo zróżnicowana - od małych oczek do ponad 51 ha w przypadku jeziora Laskowskiego. Jezioro to reprezentuje typ rynnowy, doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i żeglowania na desce. Pozostałe - reprezentujące typ wytopiskowy są doskonale zarybione, a złowienie szczupaka, sandacza, węgorza czy suma powinno zachęcić nawet niedoświadczonego wędkarza, wszak w herbie  Szamocina widnieją dwie ryby. Miejscowy Związek Wędkarski liczy ponad 200 zrzeszonych wędkarzy. Operacja ma uwidocznić  piękno w kadrze  naszych jezior i naszego środowiska. Bogactwo jezior w naszym regionie oraz walory  przyrodnicze  należy uchwycić je na pocztówce, przyczyniając się do promocji naszych okolic, w kraju i zagranicą, a także do wzrostu lokalnej świadomości, bo dobrze  jest mieć pocztówkę  z Szamocina w którym się mieszka. Pocztówka została wydana w nakładzie 500  sztuk, a w tle umieszczone zostały 3 zdjęcia jezior i terenów przyrodniczych tj.

  1. JEZIORO LASKOWSKIE W  LASKOWIE
  2. JEZIORO „SIEKIERA” W SZAMOCINIE
  3. JEZIORO „ŁABĘDŹ” W  CYGAŃSKICH  DOŁACH

Wykonanie, obróbka zdjęć, opracowanie graficzne oraz druk pocztówki w formacie A6 była sfinansowana ze środków  PO Rybactwo i Morze 2014-2020.

Operacje, które zostały zrealizowane w ramach projektu pt.

„DZIEJE SIĘ W SZAMOCINIE” to:

  1. Zawody wędkarskie dla dzieci na jeziorze „Siekiera”
  2. Zawody wędkarskie dla dorosłych 50+
  3. Festyn środowiskowy dla dzieci przy jeziorze „Siekiera”
  4. Piknik przy jeziorze Laskowskim
  5. Pocztówka z jeziorem w tle (wydanie pocztówki)

Następnym punktem programu był występ zespołu The Warsaw Dixielanders i zespołu Skaner. Koncerty podobały się wielu naszym mieszkańcom. Stąd  głośne i sowite brawa.

Tegoroczny festyn dożynkowy zakończyliśmy zabawą taneczną.

Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin oraz Dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury serdecznie dziękują  Starostom dożynkowym, księdzu proboszczowi i wikariuszowi, gminie partnerskiej ze Złotego Stoku na czele z panią burmistrz Grażyną Orczyk, Radnym Powiatu Chodzieskiego i Radnym Miasta i Gminy Szamocin, Orkiestrze Dętej i Chórowi im. I.J. Paderewskiego z Szamocina a zwłaszcza chórowi ze Storkowa na czele z dyrygentem Kayem Klatt. Paniom Beacie, Barbarze, Justynie, Annie, Reginie. Panom Maciejowi Semrau, Józefowi Jundziłł, Adamowi Mankiewiczowi za prowadzenie udekorowanych ciągników z gośćmi i mieszkańcami.

Wszystkim rodzinom, rolnikom i sołectwom, którzy przyczynili się do udekorowania pojazdów mechanicznych oraz postawieniu witaczy w całej gminie i mieście Szamocin składamy wielkie dzięki. Było super a witacze przepiękne. Delegacjom z wieńcami dożynkowymi, delegacjom z darami, wszystkim rolnikom i ich rodzinom, sołectwom, sołtysom, Radom Sołeckim, Kołom Gospodyń Wiejskich, osobom ze sołectw którzy brali udział w festiwalu kulinarnym oraz wystawiali swoje rękodzieło artystyczne,  druhom OSP Szamocin, Policji, panom Stefanowi, Rajmundowi, Marianowi, Irkowi, Pawłowi (konferansjer), Januszowi (kościelny), służbie liturgicznej, panu Pawłowi i jego rodzinie za catering, występującym zespołom, mieszkańcom Miasta i Gminy Szamocin, całej obsłudze (pracownicy SZOK) za solidny wkład pracy w organizację dożynek, za wsparcie w wielu mniejszych i większych działaniach, za zrozumienie potrzeb i wszelaką pomoc.

A szczególne podziękowania składamy panu Kazimierzowi Żądło z Rataj za umożliwienie i przejazd w korowodzie dożynkowym pięknie udekorowaną bryczką z zaprzęgiem konnym z naszymi starostami dożynkowymi i gośćmi.

Zespół SKANER pojawił się na scenie muzycznej w 1993. Były to bardzo ciekawe czasy. Muzyka „chodnikowa” zmieniła nazwę na „disco polo”, a ja po rozstaniu z grupą BOYS, którą założyłem kilka lat wcześniej, zostałem liderem i wokalistą zespołu - SKANER. W połowie lat 90ʼtych nasze piosenki śpiewała już cała Polska. Wkrótce na fali tej popularności pojawiły się audycje radiowe i programy telewizyjne. SKANER i inne zespoły z firmy fonograficznej Green Star, można było oglądać w TV Polsat w programie „Disco Polo Live”, gdzie w pierwszym emitowanym odcinku 3.02.1996 zaprezentowano teledysk do piosenki „Nadzieja”. To był strzał w dziesiątkę. W 1996 roku odbył się Pierwszy Festiwal Muzyki Disco Polo, gdzie wywalczyliśmy najważniejszą nagrodę GRAND PRIX. Od tego czasu powstało kilkanaście niezapomnianych przebojów:  "Moja wolność", "Lato w Kołobrzegu", "Wracaj do mego świata", "Wakacyjny romans", ”Amore”, "Bo sobota” i wiele innych ...
"THE WARSAW DIXIELANDERS" powstał w 2007 roku z inicjatywy Mariusza Wnuka – puzonisty i grupy warszawskich jazzmenów wywodzących się z wielu byłych i obecnych zespołów ("Vistula River Brass Band", "Asocjacja Hagaw", "Blues Fellows Dixieland Group", "Gold Washboard" i innych). Wcześniej był znany jako "OLD STARS OF DIXIELANAD".
W pierwszym składzie grali: Roman Karwowski (tp), Jerzy Rafałowicz (ss), Mariusz Wnuk (tb),
Andrzej "Snajper" Jastrzębski (tuba), Zygmunt K. Jagodziński (bjo) oraz Urszula Blaszczyńska (voc). Po roku współpracy w zespole nastąpiły zmiany osobowe i na miejsce Zygmunta K. Jagodzińskiego wszedł Krzysztof Marszałek - bjo. W międzyczasie w zespole nastąpiły kolejne zmiany (Irena Gałązka, Jerzy Kuszakiewicz, Edward Wiśniewski i inni).

Zespół wystąpił na Festiwalu im. L. Armstronga w Augustowie, odbył trasę koncertową na Mazurach oraz w wielu miejscach, gdzie grywa się jazz.
Od roku 2011 zespół w składzie: Jerzy Kuszakiewicz (tp), Mariusz Wnuk (tb), Michał Pijewski (cl),
Jerzy Więckowski (dr), Ireneusz Kozłowski (b), Marek Słomiński (bjo)

Daje koncerty w klubach i innych miejscach predysponowanych do takiej muzyki.
Na repertuar zespołu składają się znane standardy jazzowe oraz znane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed i powojennego.
Nagrana płyta jest próbą przybliżenia szerokiej publiczności gatunku jazzu jakim jest
"stary dobry jazz" (dixieland).

DSC06603.JPG DSC06604.JPG DSC06605.JPG

DSC06606.JPG DSC06607.JPG DSC06608.JPG

DSC06609.JPG DSC06610.JPG DSC06613.JPG

DSC06614.JPG DSC06615.JPG DSC06616.JPG

DSC06617.JPG DSC06618.JPG DSC06619.JPG

DSC06620.JPG DSC06622.JPG DSC06626.JPG

DSC06630.JPG DSC06631.JPG DSC06632.JPG

DSC06633.JPG DSC06634.JPG DSC06635.JPG

DSC06636.JPG DSC06638.JPG DSC06640.JPG

DSC06641.JPG DSC06642.JPG DSC06645.JPG

DSC06646.JPG DSC06649.JPG DSC06650.JPG

DSC06651.JPG DSC06653.JPG DSC06654.JPG

DSC06656.JPG DSC06658.JPG DSC06659.JPG

DSC06661.JPG DSC06662.JPG DSC06664.JPG

DSC06665.JPG DSC06666.JPG DSC06674.JPG

DSC06675.JPG DSC06680.JPG DSC06681.JPG

DSC06682.JPG DSC06684.JPG DSC06685.JPG

DSC06686.JPG DSC06689.JPG DSC06695.JPG

DSC06707.JPG DSC06716.JPG DSC06717.JPG

DSC06718.JPG DSC06719.JPG DSC06720.JPG

DSC06721.JPG DSC06722.JPG DSC06723.JPG

DSC06728.JPG DSC06729.JPG DSC06730.JPG

DSC06731.JPG DSC06739.JPG DSC06740.JPG

DSC06744.JPG DSC06745.JPG DSC06746.JPG

DSC06748.JPG DSC06751.JPG DSC06761.JPG

DSC06763.JPG DSC06764.JPG DSC06766.JPG

DSC06768.JPG DSC06770.JPG DSC06774.JPG

DSC06775.JPG DSC06777.JPG DSC06778.JPG

DSC06779.JPG DSC06781.JPG DSC06782.JPG

DSC06784.JPG DSC06785.JPG DSC06786.JPG

DSC06789.JPG DSC06791.JPG DSC06795.JPG

DSC06796.JPG DSC06798.JPG DSC06799.JPG

DSC06803.JPG DSC06805.JPG DSC06806.JPG

DSC06807.JPG DSC06809.JPG DSC06810.JPG

DSC06812.JPG DSC06814.JPG DSC06815.JPG

DSC06818.JPG DSC06824.JPG DSC06830.JPG

DSC06832.JPG DSC06841.JPG DSC06843.JPG

DSC06848.JPG DSC06851.JPG DSC06858.JPG

DSC06859.JPG DSC06865.JPG DSC06869.JPG

DSC06872.JPG DSC06876.JPG DSC06882.JPG

DSC06884.JPG DSC06890.JPG DSC06893.JPG

DSC06894.JPG DSC06895.JPG DSC06896.JPG

DSC06897.JPG DSC06898.JPG DSC06899.JPG

DSC06900.JPG DSC06901.JPG DSC06902.JPG

DSC06903.JPG DSC06904.JPG DSC06905.JPG

DSC06906.JPG DSC06907.JPG DSC06913.JPG

DSC06922.JPG DSC06937.JPG DSC06942.JPG

DSC06943.JPG DSC06944.JPG DSC06945.JPG

DSC06946.JPG DSC06947.JPG DSC06949.JPG

DSC06954.JPG DSC06955.JPG DSC06957.JPG

DSC06959.JPG DSC06960.JPG DSC06962.JPG

DSC06963.JPG DSC06967.JPG DSC06968.JPG

DSC06970.JPG DSC06972.JPG DSC06973.JPG

DSC06975.JPG DSC06982.JPG DSC06983.JPG

DSC06985.JPG DSC06987.JPG DSC06988.JPG

DSC06990.JPG DSC06993.JPG DSC06996.JPG

DSC06998.JPG DSC07003.JPG DSC07005.JPG

DSC07016.JPG DSC07021.JPG DSC07027.JPG

DSC07029.JPG DSC07039.JPG DSC07040.JPG

DSC07047.JPG DSC07052.JPG DSC07056.JPG

DSC07057.JPG DSC07081.JPG DSC07082.JPG

DSC07099.JPG DSC07114.JPG DSC07115.JPG

DSC07126.JPG DSC07136.JPG DSC07151.JPG

DSC07163.JPG DSC07165.JPG DSC07208.JPG

IMG_3742.JPG IMG_3745.JPG