ORSZAK TRZECH KRÓLI

Dnia 6 stycznia 2024 roku w święto Objawienia Pańskiego po raz pierwszy w historii Szamocina odbył się uroczysty Orszak Trzech Króli, w którym wzięło udział liczne grono mieszkańców. Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia był ksiądz proboszcz Krzysztof Madecki oraz Szamociński Ośrodek Kultury. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki podpisaniu umowy pomiędzy Dyrektorem Szamocińskiego Ośrodka Kultury, Dariuszem Rybarczykiem, a Fundacją Orszak Trzech Króli, która posiada licencję i prawa autorskie do tego wydarzenia.

Szamociński Orszak stanowił zatem integralną część ogólnopolskiego przedsięwzięcia obejmującego blisko 900 polskich miast i miasteczek, zrzeszonych w fundacji. Wydarzenie rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Po mszy przy kościele zgromadził się kolorowy tłum mieszkańców. Całe rodziny stawiły się w strojach aniołów, pastuszków, czy strojach królewskich. Uczestnicy otrzymali również od organizatorów korony, chorągiewki i śpiewniki z kolędami, po czym rozśpiewany, barwny orszak wyruszył ulicami miasta do hali widowiskowo-sportowej „Nowa Concordia”. Tam, w przygotowanej szopce bożonarodzeniowej, królowie pokłonili się i złożyli dary Nowonarodzonemu. Zaśpiewaliśmy jeszcze wspólnie kilka kolęd, po czym wszyscy udaliśmy się na ciepły posiłek. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za udział w Orszaku Trzech Króli i dzielenie się radością. Dzięki Wam było to nie tylko piękne wydarzenie, ale także wyraz wspólnoty i tradycji. Mamy nadzieję, ze inicjatywa ta wpisze się w kalendarz corocznych wydarzeń. Szczególne podziękowania kierujemy dla naszych królów, a więc panów Mirosława Stróżewskiego, Jana Kajrysa i Sławomira Kozłowskiego, jak również dla świętej rodziny Grażyny i Zbigniewa Janczarczyk. Dziękujemy również pracownikom domu kultury, scholi parafialnej z Raczyna, pani Justynie i dzieciom z Papieskiego Dzieła Misyjnego, Mateuszowi Hadaś, pani Justynie Rybarczyk oraz paniom Marii i Wiolecie za przygotowanie smacznej herbaty i kiełbasek. Dziękujemy panu Adamowi Czapli za produkty do poczęstunku oraz księdzu proboszczowi za zakup koron, śpiewników, chorągiewek i produktów do poczęstunku. Do zobaczenia za rok.