VI  Wojewódzka Spartakiada Sportów Obronnych OHP

Szamocin 2014

W dniu 10 czerwca 2014 na przepięknych terenach stadionu, strzelnicy i parku miejskiego w Szamocinie, przy znakomitej (jak zawsze) pogodzie, odbyła się VI Wojewódzka Spartakiada Sportów Obronnych OHP. Zawody rozgrywane były o Puchar Komendanta WWK OHP w Poznaniu,  a organizatorem był Ośrodek Szkolenia  i Wychowania OHP w Szamocinie. Zapomniane, naszym zdaniem niesłusznie, takie konkurencje jak: strzelanie z broni sportowej, tor przeszkód, a także rozbudowany bieg patrolowym, zostały połączone w całości i stworzyły bardzo wymagające zawody zarówno pod względem przygotowania fizycznego jak umiejętności technicznych, Zaś bieg patrolowy na dystansie 2 km z zawartymi takimi konkurencjami jak: pierwsza pomoc medyczna, wspinanie po linie, przenoszenie kloca drewna o wadze 75 kg, czołganie, przetaczanie opony, jest bardzo selekcyjną konkurencją wymagającą perfekcyjnej współpracy całej drużyny. Całe zawody są konkurencją klasyfikowaną drużynowo co zobowiązuje członków ekipy do bezwzględnej współpracy zawodników.  Osiągnięcie takich efektów jest dla nas satysfakcjonujące, a wysiłek startujących daje poczucie wsparcia ze strony kolegów.

Komandorem spartakiady był wychowawca OSiW Jacek Walczak, a przygotowaniem trasy, obsługą konkurencji wykazali się A. Kulczyński, A. Ostrycharczyk, Ł. Twardowski  wychowawcy OSiW. Za aprowizację odpowiadała szefowa kuchni i intendent, zaś sprawami organizacyjnymi zajmowała się p. Weronika Winiecka, dokumentację fotograficzną zrealizowała Pani M. Szamałek-Markiewicz. Nagłośnieniem zajmował się Szamociński Ośrodek Kultury a pomocą medyczną pan Marcin Łapacz.  W zawodach startowało  osiem 4 osobowych drużyn wraz z opiekunami z następujących jednostek OHP: Krotoszyna, Śremu, Piły, Niechanowa, Próchnowa i Szamocina, oraz drużyna ZS Edukacja Lubasz i MOS Chodzież.

Konstrukcja spartakiady opierała się o trzy konkurencje klasyfikowane drużynowo:

• Strzelanie z broni pneumatycznej
  • Rzut granatem rg-42
  • Tor przeszkód – bieg
  • Bieg patrolowy a w nim dodatkowo 5 konkurencji - sprawdzian wiedzy przedmedycznej, przenoszenie bala, wspinanie po linie, czołganie, przetaczanie opony.

W klasyfikacji generalnej zwycięstwo, oraz Puchar Komendanta WWK OHP w Poznaniu, zdobył:

• Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie.

II  miejsce i Puchar Starosty Powiatu Chodzieskiego Juliana Hermaszczuka, zdobył:

• Zespół Szkół Edukacja Lubasz

III miejsce i Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Szamocin Eugeniusza Kucnera, zdobył:

• Środowiskowy Hufiec Pracy z Wrześni,

Poz

ostałe miejsca zdobyły zespoły:

IV miejsce – Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Niechanowie

V miejsce – Środowiskowy Hufiec Pracy w Próchnowie

VI miejsce – Środowiskowy Hufiec Pracy w Krotoszynie

VII miejsce – Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Chodzieży

VIII miejsce – Środowiskowy Hufiec Pracy w Pile.

Puchar P. Dyrektor Zespołu Szkól Edukacji Lubasz – Renaty Małeckiej – zdobył:

• Kuba Nalewajski Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie

Nagrody wręczali:

Przewodniczący Rady Powiatu Chodzieskiego – Andrzej Szwed

Wiceburmistrz Miasta i Gminy Szamocin – Maciej Nowak

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody indywidualne a jednostki dyplomy uczestnictwa.

Rywalizacja w tym roku była niezwykle wyrównana aż trzy drużyny uzyskały taką samą ilość punktów i o kolejności miejsc zadecydowały zapisy regulaminy. Atrakcyjność tego typu zawodów polega na tym, że zestaw konkurencji świadczy o uniwersalności zawodników, a zasady klasyfikacji drużynowej są podstawą skutecznej współpracy. Dobrze się stało, że impreza stała  się cykliczną bo jest tego warta.

Podziękowania należą się sponsorom imprezy którymi byli:

JM FURNITURE, POLSPORT sp. Z O.O, AWEX – Z. ZJAWIŃSKI, ROLMET – HANNA, JAN  TOMAS, EDUKACJA  LUBASZ s.c UKS  „BROOK” oraz Starosta Powiatu Chodzieskiego,  Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin, oraz Bractwo Kurkowe w Szamocinie.

Zdjęcia:

Rzut granatem, Strzelanie, Tor przeszkód, Bieg patrolowy, Najlepsza drużyna spartakiady – OSiW OHP Szamocin, Najlepszy zawodnik spartakiady – Kuba Nalewajski – OSiW OHP Szamocin