Uroczyste obchody 11 listopada w Szamocinie

W Szamocinie, 11 listopada 2015 r., o godz.10:30 w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła, pod przewodnictwem księdza proboszcza Krzysztofa Madeckiego odbyła się uroczysta msza święta. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz gminnych, powiatowych przedstawiciele stowarzyszeń świeckich i kościelnych oraz ludność Szamocina.

Oprawę mszy świętej zapewniła niezawodna Orkiestra Dęta SZOK oraz Towarzystwo Śpiewu im. Ignacego Jana Paderewskiego. Towarzystwem Śpiewu im. I.J. Paderewskiego po raz pierwszy w Szamocinie dyrygował pan Marek Frąckowiak. W asyście dźwięków orkiestry pod batutą Łukasza Gallasa następnie udano się pod miejsce szczególne w Szamocinie – Pomnik Wolności. Tu rozpoczęto od odegrania Mazurka Dąbrowskiego, naszego hymnu. Na cześć i dla upamiętnienia owych wydarzeń oddano kilka  salw honorowych z armatki. Obsługiwał ją pan Dariusz Janeczko, ubrany rzecz jasna, w charakterystyczny strój staropolski. Pod pomnikiem wartę honorową pełnili szamocińscy harcerze „Płomyki” To ich hołd oddany wszystkim polskim patriotom. Przy pomniku burmistrz Miasta i Gminy Eugeniusz Kucner wygłosił okolicznościowe przemówienie. Po kolejnej salwie honorowej delegacje złożyły pod Pomnikiem Wolności wieńce i wiązanki kwiatów. W klapy ubrań przypięli  biało-czerwone rozety będące patriotycznym i narodowym symbolem Polaków. Następnie przez ulice Szamocina pochód przemaszerował na teren Zespołu Szkół w Szamocinie, aby tam uroczyście otworzyć kompleks rekreacyjno-sportowy z placem zabaw, który ma służyć dzieciom i młodzieży. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonano na nowej bieżni tartanowej, która została zbudowana ze środków z tak zwanego funduszu obywatelskiego.

Na zakończenie uroczystości Orkiestra Dęta Szamocińskiego Ośrodka Kultury zagrała kilka marszy. Porządku, by wszystko sprawnie  bez zakłóceń przebiegło, dopilnowała Straż Miejska i brać strażacka za co wszystkim którzy uczestniczyli w obchodach 11 listopada dyrektor SZOK oraz Burmistrz MiG Szamocin składają podziękowania. Po uroczystościach Burmistrz MiG Szamocin, Starosta Chodzieski i Sekretarz MiG Szamocin złożyli znicze pod pomnikami poległych w Mieście i Gminie Szamocin.