Szalaki turystyczne
Piesze wycieczki turystyczno-krajoznawcze po Szamocinie i okolicach, są organizowane na wiele sposobów. Całemu przedsięwzięciu przewodzi Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Szamociński Ośrodek Kultury oraz krajoznawca, nauczyciel geografii, miłośnik i znawca historii nieżyjący już Andrzej Kruszyna, który opracował takich tras kilkanaście.
Szlaki piesze i rowerowe
Szamocin leży na krajowych, regionalnych i lokalnych szlakach turystycznych, dla potrzeb turystyki pieszej oddział PTTK w Chodzieży, oznakował szereg szlaków turystycznych. Ich przebieg podano w podziale na odcinki wycieczek jednodniowych.SZLAKI ZNAKOWANE
1.Szlak czerwony
2.Szlak niebieski
3.Szlak żółty
4.Szlak czarny
"Pieszo Rowerem Samochodem Po Szamocinie i okolicy"
To tytuł Eseju Krajoznawczo-Turystycznego autorstwa Andrzeja Kruszyny, publikacja jest propozycją turystyczną dla Gości odwiedzających naszą gminę, wyróżniającą się na tle innych. O wyjątkowości gminy świadczą: dziedzictwo kulturowe, bogata historia, położenie geograficzne, jak również zasoby przyrody, często dziewiczej. W konkursie ogłoszonym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w programie, "Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich", opracowanie to, zostało jednym z laureatów i uhonorowano je nagrodą.
Szlaki piesze
Dla turystów przygotowano interesujące trasy:
- pieszą „Urok miasta” (ok. 3 i 5 km), która pokazuje początek osady, miejsca i budynki godne zapamiętania, cmentarze, urokliwe zakątki wschodniej części miasta oraz pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, wycieczka:
1) "W Cygańskie Doły",[pażdziernik]
2) "Dla Pamięci",[listopad]
3) "Gdzie wszystko sie zaczęło",[grudzień]
4) "Z nowego miasta do dworu",[styczeń]
5) "Zimowy spacer na stację"[luty]
6) "Wielkopostna peregrynacja", [marzec].
Szlaki rowerowe
- rowerową „Przyroda i człowiek” (ok. 20 km) – biegnącą przez lasy, parki, aleje, pokazującą zabytkowe budowle i miejsca pamięci, obiekty sakralne i świeckie oraz pomniki przyrody, wycieczka:
1) "Spotkania z wiosną w dolinie Margoninki",[kwiecień]
2) "Do lasu w wiosenny czas",[maj]
3) "Sladami osadników Olenderskich",[czerwiec]
4) "Ku Noteci",[lipiec]
5) "Na zachodnio Pałudzkiej pętli",[sierpień]
6) "Po wrześniowy kasztan",[wrzesień].
Szlaki samochodowe
- samochodową „Najbliższe Okolice Szamocina” (40 i 50 km). Ciekawym pomysłem jest tzw. szlak „Trzech hymnów”: - „Bogurodzica” (Kcynia – w miejscowym archiwum znaleziono oryginalne dokumenty pierwszego hymnu Polski „Bogurodzicy”) – „Mazurek Dąbrowskiego” (Margońska Wieś – sala pamięci Józefa Wybickiego, twórcy hymnu polskiego) – „Rota” (Szamocin – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej, autorki hymnu niepodległościowego),wycieczka:
1) "Szwajcaria Chodzieska czyli Pojezierze Chodzieskie"
2) "Pograniczem Pajny i Pałuk"
3) "Szlakiem Trzech Hymnów".
Zobacz: Wiekopolska - Turystczny serwis regionalny
Zobacz: Wielkopolska - Organizacja Turystyczna
- Kliknięć: 18628